Ahoj!
Docela často dostávám dotazy ohledně Srí Lanky (česky správně Šrí Lanky, ale to mi nejde přes pusu). Co, jak, kam, kde? Tak jsem se rozhodla, že to Vám i mně všechno usnadním a sepíšu ty nejzákladnější informace.
1. Kdy je nejvhodnější jet na Srí Lanku?
Na Srí Lanku (dále jen SL) se dá jezdit celoročně. Cca od dubna do konce října se jezdí na východní pobřeží, do Arugam Bay a od listopadu do dubna/května na jihozápadní pobřeží. Pokud jedete za surfem, tak určitě dodržujte tyto termíny. Pokud jedete za turistikou, tak tyto monzunové sezóny zase takovou roli nehrají a můžete si křížem krážem projet ostrov tak, jak se Vám zlíbí, jen místy zmoknete.
2. S jakou leteckou společností mám letět?
Já jsem docela často lítala se společností Fly Dubai, což je dceřiná spol. spadající pod Emirates. Cena letenek bývá levnější než u jiných společností, změna data/zrušení letu zdarma nebo za minimální poplatek a zavazadla / kg navíc také levně. Je to „nízkonákladovka“, takže Vám nedají deku, nepustí filmy a jídlo dostanete pokud si ho objednáte předem. Filmy se dají doplatit asi za 300 Kč na místě, za 6 hodin zkouknete aspoň 3 filmy. Zpáteční letenka vyjde cca na 12.000 Kč, v akci se dá sehnat i za 9.000 Kč. V ceně můžete mít 20kg zavazadel a 7kg příruční (další kg za příplatek). Pokud jim pošlete předem email, tak Vás nechají bezplatně cestovat i se surfem. Tahle společnost mi vyhovovala, protože i když si kupuji letenku na posl.chvíli, tak stojí rozumné peníze. Můžete si vybrat až ze 3 různých časů čekání na přestupu v Dubaji a případné přebookování stojí kolem 1000 Kč (záleží na ceně letenky na kterou to měníte). Mluvím v minulém čase, protože jsem dost zpohodlněla a také - jak často lítám a stárnu, mám teď zkrátka radši dobrý servis.
Ale samozřejmě jsou i jiné společnosti jako Emirates, Quatar, Turkish airlines, Srilankan air atd., které sem tam nabízejí výhodné letenky a které mají rozhodně lepší služby. Např. Srilankan air lítají z Londýna přímými lety a Austrian air nabízí přímé lety z Vídně.
Pro představu o cenách letenek doporučuji kouknout na www.skyscanner.com, pelikan.cz, letuska.cz atd. Pozor na dlouhé přestupy! V Dubaji stačí hodina, pokud Vám navazující spoj přeci jen uletí, společnost Vás posadí na nejbližší let. Příp.si v jednom směru dejte v Dubaji / Doha cca 12 hodin přestup a můžete se podívat do města.
3. Musím si zařídit víza předem?
Podle mě je to lepší. Víza se dají koupit i na letišti v Kolombu, ale můžou tam být fronty a je to o 5$ dražší. Online vyplníte dotazník a zaplatíte 35 $/osoba/měsíc. Pokud jedete na Srí Lanku na delší dobu, můžete si zažádat osobně předem o 3 měsíční víza na velvyslanectví ve Vídni, celý proces trvá do jednoho měsíce. Pasy Vám pak buď zašlou, nebo si je musíte zase dojet vyzvednout. Nejdéle na SL můžete na turistická víza zůstat 6 měsíců. Víza se prodlužují na imigračním oddělení v Kolombu a dost záleží na náladě úředníka. Prodloužení víz je "zábava" na celý den.
Bacha na podvodné zprostředkovatelské weby, kde si za víza účtují mnohem více. Oficiální je tento: http://www.eta.gov.lk/slvisa/
4. A očkování?
Na Srí Lanku se doporučuje očkování proti žloutence A,B, dále proti tyfu a tetanu. Nic dalšího není potřeba. Malárie na SL není prokázaná. Občas se objeví dengue, ale místní zdravotnické složky si to hlídají a hodně dbají na prevenci. Největší prevencí je repelent. A v okolí domu nenechávat nádoby se stojací vodou, pokud tam nejsou rybičky, které jí komáří vajíčka. Znám lidi, kteří jeli bez očkování, jen je třeba být obezřetnější co se týče hygieny a živočišných potravin.
5. Doprava na Srí Lance.
Tak ta není vůbec jednoduchá. Asi teda je jednodušší než v Indii, ale pro Evropana to jsou i tak dost nervy. Na Srí Lance se jezdí vlevo a to buď tuk tuky, autobusy, vlaky (ty samozřejmě jezdí jen po kolejích) nebo pronajatým autem s řidičem. Na srílanských silnicích platí právo silnějšího, tzn. autobus nebo cisterna s benzinem má přednost před vším, i před sanitkou.
TUK TUKY jsou vhodné na krátké přejezdy a doporučuji se předem dohodnout na ceně. V současnosti je to 1km = 40-50rs.(6Kč.), na jihu až 1km = 100Rs., v Kolombu mají některé tuktuky nainstalovaná počítadla, ale i tak se vyplatí si cestu sem tam zkontrolovat s online mapami.
AUTOBUSY jezdí víceméně všude a pořád, jakože nonstop. Na klasické a krátké přejezdy si stačí stoupnout k silnici ve směru jízdy. Zastávka vypadá tak, že je tam cedule s obrázkem autobusu a pod tím na silnici žlutej obdélník. Kolombo-Matara po pobřeží Vám zabere asi 5hodin, řidič jede jako šílenec, předjíždí, brzdí na poslední chvíli, zážitek, který úplně nechcete. Na delší trasy se na jízdní řády ptejte na autobusovém nádraží. Základní cesty později vypíšu. Mezi Kolombem a Galle nebo Kolombem a Matarou jezdí v současnosti dálniční autobusy, které jsou dražší (500Rs./85Kč/160km) než klasický bus nebo vlak, ale několikanásobně pohodlnější a rychlejší.
První VLAK vyjíždí po páté ráno a poslední v 6 večer. Vlaky jsou nejlevnější způsob dopravy. 3.třída Kolombo-Matara vyjde asi na 35Kč a je to opravdu velký zážitek. Pokud si chcete sednout doporučuji koupit si rovnou 2. nebo klidně i 1.třídu. Během cesty nastupují a vystupují prodavači jídla a pití, nebojte se toho a ochutnejte! 160km trasa trvá až 4 hodiny jízdy.
Vlak Kolombo-Jaffna je v některý časy luxusní vlak v evropským stylu s klimatizací a za trochu jinou cenu (asi 1500rs./255Kč/4hod.jízdy)
AUTO. Na Srí Lance si můžete pronajmout auto s řidičem i bez. Já osobně bych si auto bez řidiče nepůjčila. Doprava je opravdu šílená a pro nás bez jakéhokoliv řádu, ale místní lidé se v ní docela dobře orientují. Navigace, dopravní značky a jména ulic fungují-nefungují. Občas i místní řidiči se ptají na cestu. Chce to velkou dávku trpělivosti. Na silnicích můžete stále potkat povozy s buvolama, 3 lidi na jednom kole nebo celou rodinu na motorce. Auto s řidičem vyjde v průměru na 10tis.Rs./den/1200Kč. Záleží, kdo Vám jízdu zprostředkovává, kolik chcete denně ujet kilometrů atd.
MOTORKA. Půjčovny motorek/skútrů jsou skoro na každém rohu i guesthousu. Stojí kolem 800Rs/den/144Kč, 1litr benzinu vyjde asi na 150Rs./19Kč. Nové motorky můžou stát až 1000Rs./den/125Kč, někdy se vyplatí si připlatit. Je dobrý si motorku předem prohlídnout a příp. ukázat majiteli škrábanec, že už tam jako je. Většinou je to místním jedno, nechtějí vidět ani pas, ani řidičák, ale už jsem zažila pana majitele prudiče, co chtěl náhradu za škrábanec, který nebyl způsobený posledním pronajímatelem. Tak hlavně opatrně a nepřeceňovat své zkušenosti.
6. Jídlo
SL kuchyně je hodně vege friendly, ale zase není tak pestrá jako jiné asijské kuchyně. Jídlo se připravuje na kokosovém oleji, který Vám může být ze začátku nepříjemný na čich. Hodně se používá i kokosové mléko, připravené z čerstvého kokosu. V supermarketech se dá sehnat spousta západních potravin, i bílé tofu a konzervy s veganským jídlem.
Tradiční srílanské jídlo se jmenuje rice&curry. Skládá se z mísy rýže a několika malých misek s omáčkami. Ty můžou být s lilkem, bramborami, chlebovníkem, atd., samozřejmě nechybí červená čočka-dahl a pol sambol-kokosová pálivá směs, nejlepší. Masové jsou pak s rybou nebo kuřetem (s kostmi!).
Rice&curry nejlépe chutná připravené tradičním způsobem v hliněné nádobě na otevřeném ohni.
Na ulici si můžete dát rychlojídla, různé rotti nebo rolky, uvnitř je směs zeleniny nebo vajíčko nebo ryba/kuře. Pak se taky dají snadno pořídit smažené nudle se zeleninou (+krevety, ryby..), smažená rýže, opět různé variace a nebo kottu. To poznáte po sluchu, kde ho dělají. Jsou to nasekané rotti na nudličky smíchané se zeleninou atd., dle přání. Na SL teď děsně frčí Maggi a další podobná umělá dochucovadla, někde je používají více někde méně, většinou hlavně do smažených pokrmů.
Co se týče sladkého jídla, jako jsou různé dorty, to mně osobně na SL nechutná. Je to brutálně přeslazené a mají většinou dost jedovaté barvy. Ve větších pekárnách, které jsou často u supermarketů, prodávají donuty, muffiny nebo banánovou buchtu a to už se dá jíst. Výborné jsou sladké rotti, opět na mnoho způsobů.
OVOCE je všude. U každé silnice a cesty narazíte na stánek s ovocem a zeleninou. Banány na SL rostou jak houby po dešti, mají jich asi 17 druhů, některé nejsou vhodné k přímé konzumaci, ale používají se na vaření. Klasické srílanské banány jsou asi poloviční velikosti těch, co známe z Evropy a stojí pár korun. Snadno se taky pořídí papaya, která je dobrá na trávení a zklidnění žaludku. Mango se dá sehnat také relativně snadno, ale může se stát, že vám řeknou „sorry madame/sir, no season“. Asi do začátku prosince je na jihozápadním pobřeží sezóna avokáda, nejlepšího a největšího avokáda co jsem kdy viděla a jedla! Další oblíbené plody jsou passion fruit aka marakuja, ananas, vodní meloun, limetky. Jablka se trochu pěstují na severu ostrova, ale spíš se dovážejí z Číny, stejně jako mandarinky a hrozny. Pomeranče na SL mají zelenou barvu a seženou se taky podle sezóny.
ZELENINA. Klasická cibule, česnek, lilek, cukety, fazolky, rajčata, okurka, brambory..asi nic převratnýho. Ale dost jsem si oblíbila okru = ladies fingers, dá se jíst syrová, já ji většinou nakrájím a osmahnu se zbytkem zeleniny a chutná fakt skvěle.
Samozřejmě se tu prodává spousta ovoce a zeleniny co stále vůbec neznám, ale ráda postupně poznávám. Např. curry z banánovýho květu nebo chlebovníku (jack fruit) je taky super!
7. Bydlení
Bydlení rok od roku zdražuje, ale kurz rupie klesá. U moře najdete ceny přibližně od 2500Rs./ pokoj / noc / 300Kč. V horách, v okolí čajových plantáží se dá narazit na pokoj i kolem 1000-1500Rs./ pokoj / noc. Ale spíš jsou ceny vyšší, obzvlášť pokud hledáte něco „lepšího“, s teplou vodou, klimoškou atd. Rozdíl býval také v tom, jestli byl guesthouse provozován místním nebo západním člověkem. I když to už také moc neplatí. Místní dost často doženou cenu, ale kvalitu už ne. Základní vybavení pokoje je postel, moskytiéra, větrák, nějaký nábytek a v 80% vlastní koupelna. Bydlení zamluvené přes internet bývá o dost dražší a na místě pak můžete být nemile překvapeni, že to vypadá jinak než na fotkách. Není ale na škodu vytipovat si online, co by se Vám asi tak líbilo a pak si to obejít osobně. Vždycky na něco pěkného narazíte. V okolí Vánoc a Silvestra jsou pokoje na plážích zarezervované a také trochu přeceněné, to ale neznamená, že byste spali na ulici. Spíš budete muset ubrat ze svých nároků a jít trochu do vnitrozemí nebo výjimečně včas rezervovat.
Bydlení si můžete vybrat z velké nabídky guesthousů a surfcampů (i českých, pro nesmělé cestovatele). Ti Vám rádi poradí co je zajímavého v okolí a kam dál na výlet nebo na surf. Určitě doporučuji bydlet u místních lidí, přece nepojedete takovou dálku, abyste zase byli s krajanama, ne? 🙂
8. Peníze
Buď můžete přijet s € nebo $ a vyměnit je na letišti. Tam jsou asi 3 směnárny a nebo jen s kartou a vybírat. Já osobně jezdím s kartou, na letišti je pár bankomatů a minimálně jeden vždycky funguje. Bankomaty jsou úplně všude po celý Srí Lance, vlastně je to jednodušší než nahánět směnárnu a dohadovat se o kurzu. Aktuální přepočet je 1000 rupií = 125Kč. Příp.si stáhněte aplikaci xe.com. Do startu stačí 20-30 tisíc rupií, než se rozkoukáte kolik co stojí a jestli Srí Lanku projedete low coast nebo si budete dávat humry na pláži každý den. V supermarketech berou karty. Jenom pozor, pokud Vám bankomat vydá pouze 5000 bankovky, je dobré je vyměnit na drobnější peníze (v bance nebo supermarketu).
9. Pojištění
Na krátkodobou cestu a pokud cestujete i víckrát do roka se vyplatí cestovní pojištění ke kartě. Například ČSOB nabízí roční, to nej, za 1200,- a můžete být v kuse v zahraničí až 4 měsíce.
Na dlouhodobější (hodí se i na jednorázové) cesty využívám https://www.top-pojisteni.cz/, je tam přehled nabídky většiny pojišťoven a mívají slevy.
Pokud jedete na cesty na více jak 6 měsíců vyplatí se odhlásit se z pojišťovny v ČR a zařídit si pouze cestovní pojištění.
Šťastnou cestu a pokud Vás zajímá něco jiného ohledně Srí Lanky, dejte vědět!