MŮJ LONDON GUIDE 2023

Do Londýna jsem se vydala po dlouhých čtyřech letech. Naposledy jsem v této britské metropoli byla v roce 2019 na koncertě Bikini Kill a za kámošema, tenkrát jsem navštívila i Oxford - strašně hezký město!

Několik let jsem v Londýně žila a pracovala. Měla jsem neskutečný štěstí na lidi, práci a vůbec všechno a taky proto se tam vždy ráda vracím. 

Letos jsem do Londýna jela vyloženě na výlet, na turistu a bylo to hodně sentimentální. Nic moc se nezměnilo - šokující! Bohužel moje plány - 20km denně chůze a party obden se vzhledem k mému mega nachlazení nekonaly. K mýmu velkýmu překvapení je tohle velkoměsto tento rok neskutečně narvaný turistama, ještě víc než před covidem, tohle jsem fakt nezažila. Nejhorší je okolí Trafalgar Square a samozřejmě Buckingham palace. 

Tady jsou moje (a mých local pals) 2023 tipy! Ubytko vám neporadím, ale letenku buď od Ryanair nebo Wizzair a z letiště pak busem National express, já si koupila jízdenku předem online na zastávku Marble Arch a rovnou zůstala v centru. Jízda busem trvá hodinu - hodinu a půl podle dopravy. Vlakem trvá do cesta do hodiny a stojí cca £25.

Určitě si dejte English breakfast a pokud chcete do Warner Bros studií na tour Harry Pottera, bookujte lístky hodně dopředu! Ale prý to stojí za to.

Takže - London baby!

Kam za kulturou?

Tate Modern

Moje nejvíc nejoblíbenější galerie na světě (hned po Egon Schiele Art Center v ČK). Do Tateu se můžete jít ztratit na několik hodin a nebudete se nudit. V zadní části je dostavěna a zpřístupněna nová budova. Většina galerie je přístupná zdarma (ehm, přispěj do donation box!), jen do pár částí si musíte koupit vstupenku. Mě tentokrát úplně unavily části, které byly zdarma, takže na ty placené už nedošlo. A nezapomeňte navštívit gift shop! Já si tentokrát dovezla plakát s ikonickýma stavbama Londýna. K Tate Modern vede Millenium bridge, který spojuje moderní City a uměleckou část v čele s galerií Tate Modern a Shakespearovo Globe divadlem. Millenium bridge se objevil v 6. dílu filmu o Harrym Potterovi.

https://www.tate.org.uk/

Sir John Soane's Museum

Tohle je muzeum vyloženě jako žádné jiné. Sir John Soane se ještě během svého života upsal městu, že až zemře, jeho spojené domy v Lincoln's Inn Fields se stanou muzeem a budou sloužit lidu. A to se taky stalo. Sir John Soane byl významný architekt, profesor architektury a také velký cestovatel. Jak už to tak v koloniální Británii bývalo, co na svých cestách viděl a líbilo se mu, to sbalil a dovez domu. Takže v jeho muzeu můžete vidět i pravý sarkofág a spoustu soch, obrazů. Zajímavé je i architektonické řešení domů. Fakt doporučuji k návštěvě. Muzeum je zdarma (dobrovolný poplatek). Mají také super gift shop, kde dobrovolně peníze utratíte. 🙂

https://www.soane.org/

British Museum

British museum je krásná stará budova kousek od muzea Sira Johna Soanea, takže jsem tam šla rovnou. Avšak, začátečnická chyba - nechoďte do muzeí o víkendu. V British bylo totálně natřískáno. Nejkrásnější je podle mě zastřešené nádvoří. Muzeum je plné pokladů, co Britové ukořistili. V jedné části se věnují také Srí Lance, na můj vkus dost málo, na to, jakou stopu na Srí Lance zanechali. Muzeum je také zdarma. A nedoporučuju chodit o víkendu.

https://www.britishmuseum.org/

White Cube

White Cube je malá galerie v Bermondsey, jižní části Londýna. V době naší návštěvy tam měla být fotografická výstava, ale nakonec tam ještě k naší smůle dobíhala výstava obrazů. Prostor je krásný a určitě stojí za návštevu. Navíc je to coby kamenem k Tower Bridge. V okolí je spousta kaváren a restaurací (např. ramen).

https://www.whitecube.com/

The Photography Gallery

Tuhle galerii už jsem bohužel navštívit nestihla, ale je na mém seznamu na příští návštěvu. Prý to stojí za to.

https://thephotographersgallery.org.uk/

Další must see místa jsou - Barbican a Trellick tower, jestli milujete brutalismus, Victoria & Albert museum, Natural History museum (ideální s dětma), Beatles chodník, kanál v Camdenu, ale do samotnýho Camdenu jsem se bála, stejně tak Portobello market a Notting Hill - moc lidí.

Kde jíst?

To vám upřímně moc dobře neporadím. Za prvé, ano, stále nejím maso a za druhé na super truper restošky jsem neměla moc čas ani náladu. 🙂 ALE! Něco málo mám.

Borough market

Je to jiný. Pamatuju si ho jako malé, roztomilé místo k jídlu u London Bridge. Za těch pár let je asi tak 3x větší, totálně přeplněný lidma (turistama). Je ho také plný Instagram. Nicméně tam jsem se šla podívat hodně ze sentimentu - mívali výborný vege Sheperd's Pie a taky hned vedle marketu bydlela Bridget Jones a rvali se tam na ulici Mark a Daniel. :))

Maltby street

Borough market jsem zdrbla, ale podle lokálů je super Maltby food market. Je to na podobný styl, jen míň lidí a víc posh. Mám to na seznamu pro příště.

https://maltbystmarket.squarespace.com/

Caravan Bankside

Hezká restaurace s kavárnou a super jídlem. Mají několik poboček po celém Londýně. Cenově standardní Londýn - jídlo kolem £10.

https://caravanandco.com/pages/bankside

Kavárny

Redemption Roasters

Jedna z poboček je hned u muzea Sira Johna Soana, ale mají jich více po celém Londýně. Super kafe a snacks. Ideální k dočerpání energie na muzejní štafetě.

www.redemptionroasters.com/

Gail's

Tuhle kavárno-pekárnu jsem letos navštívila poprvé v Greenwich a úplně mě to omámilo. Nevím, jestli jsem byla tak hladová. Ale strašně se mi líbil jejich koncept a snědla bych tam úplně všechno! A přála bych si provozovat takový podnik v Praze.
Je pravda, že další jejich pobočky už mě tak nezaujaly. Ale i tak si zaslouží být na mým seznamu.

www.gailsbread.co.uk

Brewdog pivovar

Po Londýně mají několik poboček, takže jestli jste fanoušci IPA a APA, je to must go!

https://www.brewdog.com/uk

To nejlepší na konec!

Můj úplně nejvíc nejoblíbenější blešák. Takže si važte, že ho tu s vámi teď nasdílím. Trvalo mi asi 5 dní před cestou, než jsem si vzpomněla, jak se blešák jmenuje a kde je. Google ani projíždění map nepomáhalo! K mýmu překvapení blešák i po letech šlape dál, každý víkend, spousta prodejců i nákupčích. Je to skvělý. Ano, mám poklady.

Kde? Lokalita Stoke Newington, v okolí jsou super kavárny a restaurace. V oblasti byl i další blešák, na ten ale vedla šílená fronta. Nechápu co tam mohli lidi na konci fronty pořídit. Busem ze Stoke Newington se pak dá dojet do centra, na Tottenham Court Road, příp. do muzeí výše zmíněných.

www.londoncarboot.com/selling/princess-may-school/

Tipy na party si schovám, vyzkouším a pak kdyžtak pošéruju. 😉

Enjoy London baby!

© Copyright Salty Kiss Srí Lanka - All Rights Reserved
envelopecartphone-handsetmap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram